PROTAHOVAT SE PO TRÉNINKU: ANO NEBO NE? 

Protahování – věc, kterou většina z Vás dělá po každém tréninku. A teď si položíme základní otázku. PROČ?

Já osobně beru společné protahování na závěr spíš než jako užitečnou věc, jako takový závěrečný společenský akt. Pokecáme, zhodnotíme trénink, zasmějeme se, zatleskáme a jdeme domů. Už nějakou dobu mi nedává protažení po tréninku smysl. Myslím, že ten čas můžeme využít mnohem lépe a efektivněji! Jak jsem k tomu došel? 

Nejjednodušší bude, když si to ukážeme na příkladu: 

Jsi na tréninku, tempo jako vždy stoupá a stoupá. Posledních 5, 10, někdy 20 minut jedeme na max. Co to znamená? To, když z tebe teče pot všude po podlaze, to jak ti pípaj tvoje chytrý hodinky, abys už brzdil, protože se blížíš smrti. 

A TY po tomhle náročným konci, kdy tvoje tělo jede na plný obrátky, lehneš na podložku… Ze 100% -> rovnou na 0%. Co to s tělem udělá?

Všechen laktát, který si tělo vytvořilo, pro zvládnutí toho pekelnýho závěru, se uloží do svalu a tebe pak druhej den nohy bolí ještě víc, než by tě bolely. Proč vlastně protahovat sval, kterej je po tréninku sám o sobě dost protaženej a nahecovanej? Chápu jde to líp, než před tréninkem. Ale co se se svalem stane, jakmile vychladne? Logicky – zase se stáhne. 

A co z toho plyne? Celý potréninkový protažení je našim svalům i nám samotným tak nějak k prdu. Proto je pro tělo, i pro tebe mnohem lepší pozvolný zklidnění. Může to být čas, který věnuješ technickému drillu jako jsou stojky. Nebo se prostě a jednoduše jdi vyjezdit na kolo.

KDY SE TEDY PROTÁHNOUT? Odpověď by měla být v toto chvíli, tak nějak logická a už předem jasná. Jednoduše se protáhni po vychladnutí. Takže pokud máš po tréninku čas, běž si v klidu dát na bar drink. Pokecej s někým dalším z PF CREEW a až budeš v klidu, jdi se protáhnout. Pokud ten čas nemáš, jdi domů, dej si dobrou večeři, napiš s dětmi úkoly, a potom, až budeš mít chuť a čas, můžeš se protahovat se sklenkou vína u oblíbeného seriálu. 

Právě poslední možnost – protažení před spaním – se mi hodně osvědčila v dobách, kdy jsem trénoval dvoufázově a cítil jsem se tak nějak celej zatuhlej. Dal jsem si sprchu, vše si připravil a těsně před spaním, se cca 20-30 minut protahoval. Neřešil jsem žádné maily, ani žádné starosti, stala se z toho taková moje zklidňujicí rutina před spaním. A co se stalo? Ráno jsem se většinou cítil líp, víc připravený na nadcházející den a celkově měl ze sebe větší radost.

A můj boj se zatuhlostí v začátcích? Věnoval jsem se hlavně pro mě problematickým partiím a podle toho se protahoval. Jelikož jsem neměl úplně perfektní dřep, často jsem v něm seděl a držel třeba i 20 minut a to prostě proto, aby si tělo na tu pozici zvyklo. Se dřepem souvisejí i kyčle, takže naše milovaná žába, byla jednu dobu můj dobrý kamarád. A tak je to se vším. Pokud máš problém se zkrácenými kvadricepsy, tak prostě seď na patách. Pokud máš zatuhlý ramena, tak protahuj ramena! Snaž se vytvořit si vlastní komplex pozic, které ti nejvíc pomůžou a využívej svůj čas efektivně. 

V příštím článku si ukážeme další porkočilé možnosti. Do té doby se snaž pravidelně protahovat, a to staticky. NEJDŘÍVE 20-30 min po tréninku, nebo až před spaním. 

POKUD CHCEŠ VĚDĚT VÍC, DORAŽ NA TRÉNINK, KDE TI DÁME SPOUSTY DALŠÍCH TIPŮ A TRIKŮ. 

WWW.PROFITKO.CZ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *